بذر مقاوم شده می تواند به شدت بر عملکرد محصول تاثیر گذارد

بذر مقاوم شده می تواند به شدت بر عملکرد محصول تاثیر گذارد

برای رسیدن به حداکثر عملکرد، مهمترین مسئله همیشه برای هر تولیدکننده ای این است که بداند چه روشی حفاظتی (ضد عفونی شده) از بذر آنها محافظت میکند. بعید است که شما هنگام خرید یک خودرو، اولین خودرویی که فروشنده به شما نشان می دهد را بخرید؟

ساده تر بگوییم، آیا شما اولین نوشابه ای را که می بینید می گیرید؟ خیر.

Dale Ireland, Ph.D ، مسئول فنی بخش Seedcare در Syngenta می گوید: “چه خرید یک خودرو باشد یا خرید یک نوشابه، شما معمولا هر آنچه را فقط بواسطه اینکه فروشنده پیشنهاد داده است، نمی خرید. “

شما معمولا یا یک برند مشخص مد نظر دارید یا اینکه بر اساس نیاز خود دنبال کالایی می گردید، وقت آن است که برای تهیه بذر محافظت شده(مقاوم شده) هم از این روشها استفاده کنید.

Steve Gomme مدیر تولیدSeedcare در  Syngenta، موافق این نظریه است واضافه می کند که درخواست برای بذرهای محافظت شده در حال افزایش است، وکشاورزان نیازمند دانش درخرید این نوع بذرها هستند.

او می گوید: “هنگامی که ما با کشاورزان در نمایشگاه های تجاری ارتباط برقرار می کنیم، از آنها می پرسیم بذر مورد استفاده آنها به چه صورت و به چه بیماری هایی مقاوم شده است؟ بیشتر کشاورزان اطلاعاتی در این زمینه ندارند. آنها بدلیل رنگی بودن بذرها گمان می کنند که آنها ضد عفونی شده هستند.

Dale Ireland, Ph.D می گوید: البته که تمام بذرهای ضد عفونی شده مثل هم نیستند، بذر های ضدعفونی شده مثل ماشین ها هستند. ممکن است که یک ماشین مسابقه ای و یک مینی ون هر دو یک رنگ باشند اما تفاوت آنها زمانی آشکار میشود که هر دوی آنها را در پیست مسابقه تست کنید.
بخشی از سوالاتی که برای آزمایش بذر و انتخاب صحیح بذر مورد نظر است از نظر آقایان ایرلند و گوم به شرح زیر است:

 • از چه ماده یا مواد فعالی تشکیل شده است؟ برخی از ضد عفونی کننده های بذر تنها ممکن است حاوی یک ماده فعال باشد، در حالی که دیگران حاوی مواد فعال چندگانه با بیش از یک محافظ برای حفاظت گسترده تر و بهبود مدیریت برای برای مقاومت بیشتر در برابر آسیب ها باشد.
 • لایه محافظ بذر در برابر چه چیز هایی از بذر محافظت مینماید؟ در حالی که محافظ های بذر می تواند شامل قارچ کش ها و حشره کش ها باشد، تولید بیشتر مهمتر از بیماری ها و حشرات است. به عنوان مثال، نماتد کیست بزرگترین آفت بذر سویا می باشد. Steve Gomme می گوید: “ضروری است که بپرسیم آیا بذرهای ضد عفونی شده سویا میتوانند در برابر نماتدها از آنها محافظت کنند.”
 • چه کسانی پشت بذرهای محافظت شده هستند؟ Dale Ireland, Ph.D می گوید: سرمایه گذاری های قابل توجهی از زمان، پول، تخصص و تجربه برای توسعه آزمایش های قابل اعتماد برای تولید بذرهای محافظت شده صرف می گردد.
 • “همچنین اطمینان حاصل کنید که شرکت هایی که این فن آوری را ارائه می دهند خدمات و پشتیبانی را قبل، در طی و پس از فروش نیز فراهم می کنند.”
 • آیا در تولید بذرهای محافظت شده از آخرین فن آوری ها و تکنولوژی ها استفاده می گردد ؟Dale Ireland, Ph.D می گوید:” مواد شیمیایی قدیمی تر مزیت بیشتری نسبت به فن آوری های جدید ارائه نمی دهند که اغلب دارای میزان مصرف پایین تر و مواد تشکیل دهنده قوی تری هستند. او می افزاید که شما کیفیت را به اندازه پولی که می پردازید به دست می آورید. ” حتی اگر مواد شیمیایی های قدیمی هزینه کمتری برای شما داشته باشند، اگر از محصول شما بخوبی محفاظت نکند ممکن است هزینه سنگینی به شما تحمیل نماید”.
 • چه میزان از هزینه ای که انجام شده برمیگردد؟ Gomme می گوید: استفاده از بذر محافظ شده خوب نه فقط از افت تولید جلوگیری می کند، بلکه باعث افزایش تولید نیز می گردد که باعث می شود سود بیشتری کسب کنید.


ارائه گزینه های جدید از Syngenta

Syngenta با ارائه جدیدترین فن آوری ها و تکنولوژی های نوین به تولیدکنندگان امکان تولید محصولی با کیفیت بهتر و بازدهی بیشتر را می دهد.

Syngenta با استفاده از جدیدترین فن آوری ها بذر محافظ شده ذرت و سویا را به محصولات خود اضافه کرده است که بعنوان نمونه می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

 • Vibrance® Trio fungicide seed treatment به طور عمده برای سویا طراحی شده و Vibrance Trio به تولیدکنندگان کمک می کند تا بیماری های زودهنگام را کنترل کنند و سلامت ریشه را برای به دست آوردن بهینه آب و جذب مواد مغذی افزایش دهند. Steve Gomme می گوید: “این تازه ترین بذر مقاوم به قارچ برای سویا است” ” شروع قوی در همه چیز با ریشه های سالم است.”
  Trio Vibrance دارای بالاترین دوز mefenoxam است ماده فعالی که در برابر Pythium و Phytophthora از بذر محافظت می کند. Steve Gomme می گوید: در آزمایشات ما با Vibrance Trio در مقایسه با بررسی مجدد در محیط های سنگین بیماری شاهد 2.2- تا 2.5-بوشل-per-acre (bu / A) بودیم. Trio Vibrance در تابستان مجوز دریافت EPA را دریافت کرد و برای فصل کشت ۲۰۱۹ به بازار عرضه شده است و همچنین برای حبوبات و سایر فرآورده های دیگر نیز دارای مجوز است.
 • Vibrance Cinco fungicide seed treatment بطور خاص برای ذرت طراحی شده است، Vibrance Cinco حاوی پنج ماده فعال و پنج حالت مختلف در استفاده است که با ارائه موثر در حالتهای مختلف علیه تمام بیماری های اصلی بذر ذرت و گیاه ذرت عمل می نماید.

Sedaxane که Rhizoctonia را به شدت مدیریت می کند و مزایای اثبات شده ای در قدرت ریشه زنی گیاه دارد و ارتباط بین ریشه های قوی و پتانسیل عملکرد بالا اثبات شده است.

 • Fludioxonil، که حفاظت همه جانبه ای در برابر بیماری ها دارد، از جمله Rhizoctonia و Fusarium
 • Mefenoxam,، استاندارد جهانی برای محافظت Pythium
 • Azoxystrobin، بر روی بیماری های قارچی بذر و خاک موثر است، در حالی که از Pythium وRhizoctonia نیز محافظت میکند.
 • Thiabendazole، که Fusarium spp قدرتمندی را فراهم می کند و همچنین از فعالیت Rhizoctonia محافظت می کند.

Todd Edgington، سرپرست بازاریابی محصول Seedcare در Syngenta می گوید: Vibrance Cinc   ترکیبی از RootingPower و Vibrance است که همراه با Treatment Maxim ® Quattro ® باعث حفاظت از بیماری ها و پیشگیری از آتها می گردد.. “نتیجه یک ترکیب مناسب است که بوسیله پنج ماده مختلف بشکلی عمل می کند که باعث مقاومت بیشتر و همچنین فعالیت سازگارتر می گردد.

Edgington می گوید : Vibrance Cinco، که برای فصل کشت 2019 در دسترس است و آزمایشات مستقل ثابت می کند است که استانداردهای تجاری را بوسیله 2 bu/A می گذراند. او اضافه می کند که در آزمایشات با دوز بالاتر بیماری، بذر محافظت شده بوسیله Vibrance Cinco، منجر به نتیجه bu/A 6.7 می شود. این عملکرد مثبت حاصل از استفاده برنامه Vibrance Cinco است که منجر به رشد حداکثری ریشه می شود.

 • Vayantis مقاوم سازی بذر نسبت به قارچ ها: این برنامه در انتظار اخذ مجوز از اداره حفاظت از محیط زیست است، این سیستم جدید مقاوم سازی بذر نسبت به قارچ ها با یک روش جدید و با نام تجاری جدید است که از دانه های ذرت و سویا از بیماری های کلیدی ناشی از پاتوژن گیاهی اوومیتس محافظت می کند. انتظار میرود در ذرت، طیف گسترده ای از حفاظت در برابر Pythium را ایجاد کندکه Pythium بیماری مخرب شماره 1 در محصولات است و بیشترین میزان آسیبها را در محصولات مختلف ایجاد می کند. Dale Ireland, Ph.D می گوید: “آزمایشات نشان می دهند که picarbutrazox ماده فعال موجود در Vayantis ، محافظت بسیار قوی در برابر Pythium and Phytophthora  مهمترین بیماری های بذر و گیاه سویا را به همراه خواهد داشت. حفاظت از محصولات در برابر این بیماری ها بسیار مهم است، زیرا هنگامی که گیاهان رشد اولیه ضعیف و ناقصی داشته باشند دیگر هرگز نمی توانند رشد کاملی داشته باشند.
  Vayantis متعلق به گروه شیمیایی tetrazolyloximes از قارچ کش ها است(FRAC code U17) .
 • Dale Ireland, Ph.D می گوید: این درمان بذر دارای مقاومت متقابل نیست و استراتژی مدیریت یکپارچه آفات را گسترش خواهد داد او می افزاید: Syngenta پیش بینی می کند که اوایل سال 2020 موفق به اخذ مجوز برای آن گردد.

Saltro درمان قارچ کش بذر در انتظار دریافت مجوزهای قانونی می باشد و انتظار میرود که از سویا در برابر سندرم مرگ ناگهانی یا همان(SDS) محافظت کند و همچنین جزء مهمی در مدیریت آسیبها از نماتد ها می باشد.

Dale Ireland, Ph.D می گوید: در آزمایشات با بیماری های SDS با دوز بالا، Saltro در مقایسه با عملکرد درمان بذر ILeVO®، نتیجه 3-bu/Aیا بیشتر را نشان داد. وی افزود: “همچنین در مواجهه با فشارهای کم بیماری، ما همچنان شاهد رکورد 1.5 تا 2 برابری Saltro هستیم.” همچنین، بر خلاف ILeVO، در آزمایش با Saltro هیچ نشانه ای از سموم زیستی در گیاه نشان نداد، که سبب اثر “هاله ای”در گیاه سویا و خرابی محصول می گردد، نبود.

Saltro حاوی Adepidyn ® ، مولکول قارچکش جدید از Syngenta با حالت مهارکننده مکمل سوکسینات دهیدروژناز است. Dale Ireland, Ph.D افزود: “در رشد سریع گیاهان موثر است و به آن کمک می کند و همچنین سطح جدید محفاظت در برابر Fusarium  را فراهم می کند که خود سبب ایجاد SDS می شود.

Syngenta پیش بینی می کند که مجوزات لازم را در آمریکا و کانادا تا سال ۲۰۱۹ اخذ نماید و همچنین تا سال ۲۰۲۰ در استرالیا به ثبت برسد.

سرمایه گذاری در نوآوری ها به Syngenta این امکان را می دهد تا کشاورزان را با راه حل های اثبات شده برای مقاوم سازی بذر یاری رساند. Steve Gomme می گوید: “ما می دانیم که زمان تنگ و هزینه ها بالا هستند، به همین دلیل لازم است بپرسید که چه چیزی در بذر شما وجود دارد. تمرکز بر روی بازگشت سرمایه است ، نه تنها هزینه.

این به شما کمک می کند تا از سرمایه گذاری که برای خرید بذر خود پرداخت کرده اید محافظت کنید و توان بالقوه محصول خود را به حداکثر برسانید. “